Остштајнбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Остштајнбек
Воденица во Остштајнбек
Воденица во Остштајнбек
Воденица во Остштајнбек
Грб на Остштајнбек
Остштајнбек во рамките на Германија
Остштајнбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месни единици 2
Градоначалник Карл Хајнц Менцел
Основни податоци
Површина 11,37 км2
Надм. височина 25 м
Население 8.843 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 778 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22113
Повик. бр. 040
Портал www.oststeinbek.de
Местоположба на Остштајнбек во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°32′39″N 10°9′59″E / 53.54417° СГШ; 10.16639° ИГД / 53.54417; 10.16639Координати: 53°32′39″N 10°9′59″E / 53.54417° СГШ; 10.16639° ИГД / 53.54417; 10.16639

Остштајнбек (германски: Oststeinbek) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 13 километри источно од Хамбург, на самата граница помеѓу двете покраини, Хамбург и Шлезвиг-Холштајн.

Селото било првпат споменато во 1254 година, а неговата 750-годишнина ја прославило во 2004 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]