Хамберге

Координати: 53°50′0″N 10°34′0″E / 53.83333° СГШ; 10.56667° ИГД / 53.83333; 10.56667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хамберге
Црква во Хамберге
Црква во Хамберге
Црква во Хамберге
Грб на Хамберге
Хамберге во рамките на Германија
Хамберге
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Северен Штормарн
Градоначалник Паул Фридрих Бек (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,74 км2
Надм. височина 13 м
Население 1.785 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 265 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23619
Повик. бр. 0451
Портал www.amt-
nordstormarn.de
Местоположба на Хамберге во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°50′0″N 10°34′0″E / 53.83333° СГШ; 10.56667° ИГД / 53.83333; 10.56667

Хамберге (германски: Hamberge) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)