Зик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зик
Воздушен поглед на Зик
Воздушен поглед на Зик
Грб на Зик
Зик is located in Германија
Зик
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Зик
Градоначалник Ханс-Петер Ренер (ДХС)
Основни податоци
Површина 12,47 км2
Надм. височина 57 м
Население 2.438 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 196 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22962
Повик. бр. 04107
Портал www.amtsiek.de
Местоположба на Зик во рамките на округот Штормарн
Карта
Координати 53°38′4″N 10°17′53″E / 53.63444° СГШ; 10.29806° ИГД / 53.63444; 10.29806Координати: 53°38′4″N 10°17′53″E / 53.63444° СГШ; 10.29806° ИГД / 53.63444; 10.29806

Зик (германски: Siek) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 6 километри југоисточно од Аренсбург и 24 километри североисточно од Хамбург. Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]