Хојсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хојсдорф
Железничка станица во Хојсдорф
Железничка станица во Хојсдорф
Грб на Хојсдорф
Хојсдорф is located in Германија
Хојсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Зик
Градоначалник Дитер Шипман
Основни податоци
Површина 35,71 км2
Надм. височина 58 м
Население 3.572 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 100 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22955
Повик. бр. 04107
Портал www.amtsiek.de
Местоположба на Хојсдорф во рамките на округот Штормарн
Карта
Координати 53°39′12″N 10°19′43″E / 53.65333° СГШ; 10.32861° ИГД / 53.65333; 10.32861Координати: 53°39′12″N 10°19′43″E / 53.65333° СГШ; 10.32861° ИГД / 53.65333; 10.32861

Хојсдорф (германски: Hoisdorf) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)