Зик (амт)

Координати: 53°37′34″N 10°17′53″E / 53.626° СГШ; 10.298° ИГД / 53.626; 10.298
Од Википедија — слободната енциклопедија

Зик (германски: Siek) — општинска заедница во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Зик.

Општинската заедница Зик се состои од следниве општини:

  1. Брак
  2. Брунсбек
  3. Хојсдорф
  4. Зик
  5. Штапелфелд

53°37′34″N 10°17′53″E / 53.626° СГШ; 10.298° ИГД / 53.626; 10.298