Олденбург-Ланд

Координати: 54°18′N 10°53′E / 54.300° СГШ; 10.883° ИГД / 54.300; 10.883
Од Википедија — слободната енциклопедија
Олденбург-Ланд

Олденбург-Ланд (германски: Oldenburg-Land) — општинска заедница во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа близу брегот на Балтичкото Море, околу Олденбург во Холштајн и наречен е по историскиот Олденбуршки крај. Олденбург е седиште на општинската заедница, но е дел од заедницата.

Општинската заедница Олденбург-Ланд се состои од следниве општини:

  1. Гел
  2. Гремерсдорф
  3. Гросенброде
  4. Херингсдорф
  5. Нојкирхен
  6. Вангелс

54°18′N 10°53′E / 54.300° СГШ; 10.883° ИГД / 54.300; 10.883