Херингсдорф (Источен Холштајн)

Координати: 54°17′N 11°1′E / 54.283° СГШ; 11.017° ИГД / 54.283; 11.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Херингсдорф
Замок во Херингсдорф
Замок во Херингсдорф
Замок во Херингсдорф
Грб на Херингсдорф
Херингсдорф (Источен Холштајн) во рамките на Германија
Херингсдорф (Источен Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месна заед. Олденбург-Ланд
Градоначалник Герд Хајно (ДХС)
Основни податоци
Површина 29,42 км2
Надм. височина 19 м
Население 1.092 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23777
Повик. бр. 04365
Портал www.amt-oldenburg-
land.de
Местоположба на Херингсдорф во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°17′N 11°1′E / 54.283° СГШ; 11.017° ИГД / 54.283; 11.017

Херингсдорф (германски: Heringsdorf) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)