Прејди на содржината

Гел (Холштајн)

Координати: 54°17′N 10°57′E / 54.283° СГШ; 10.950° ИГД / 54.283; 10.950
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гел
Грб на Гел
Гел (Холштајн) во рамките на Германија
Гел (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месна заед. Олденбург-Ланд
Градоначалник Томас Бауер
Основни податоци
Површина 21,2 км2
Надм. височина 19 м
Население 1.119 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23758
Повик. бр. 04361
Портал www.amt-oldenburg-
land.de
Местоположба на Гел во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°17′N 10°57′E / 54.283° СГШ; 10.950° ИГД / 54.283; 10.950

Гел (германски: Göhl) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)