Нојштат во Холштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојштат
Градскиот плоштад во Нојштат
Градскиот плоштад во Нојштат
Грб на Нојштат
Нојштат во Холштајн is located in Германија
Нојштат во Холштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Градоначалник Тордис Бачајдер (СДП)
Основни податоци
Површина 19,74 км2
Надм. височина 16 м
Население 15.154 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 768 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23730
Повик. бр. 04561
Портал www.neustadt-holstein.de
Местоположба на градот Нојштат во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Координати 54°6′26″N 10°48′57″E / 54.10722° СГШ; 10.81583° ИГД / 54.10722; 10.81583Координати: 54°6′26″N 10°48′57″E / 54.10722° СГШ; 10.81583° ИГД / 54.10722; 10.81583

Нојштат во Холштајн (германски: Neustadt in Holstein) — град во округот Источен Холштајн, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на Либечкиот Залив (Балтичко Море), околу 30 километри североисточно од Либек и 50 километри југоисточно од Кил.

Историја[уреди | уреди извор]

Во текот на Втората светска војна, подкамп до број 1049 на концентрацискиот камп Нојенгаме се наоѓал во градот.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)
  2. Anlage zu § 1: Verzeichnis der Konzentrationslager und ihrer Außenkommandos gemäß § 42 Abs. 2 BEG (германски), Сојузно министерство за правда, 1967, Архивирано од изворникот на 2006-07-16, Посетено на 4 јуни 2009

Надвофрешни врски[уреди | уреди извор]