Шенвалде на Бунгсберг

Координати: 54°11′22″N 10°45′21″E / 54.18944° СГШ; 10.75583° ИГД / 54.18944; 10.75583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шенвалде на Бунгсберг
Црква во Шенвалде на Бунгсберг
Црква во Шенвалде на Бунгсберг
Црква во Шенвалде на Бунгсберг
Грб на Шенвалде на Бунгсберг
Шенвалде на Бунгсберг во рамките на Германија
Шенвалде на Бунгсберг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месна заед. Источен Холштајн-Центар
Градоначалник Ханс-Алфред Плетнер (ДХС)
Основни податоци
Површина 39,06 км2
Надм. височина 106 м
Население 2.584 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23744
Повик. бр. 04528
Портал www.amt-ostholstein-
mitte.de
Местоположба на Шенвалде на Бунгсберг во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°11′22″N 10°45′21″E / 54.18944° СГШ; 10.75583° ИГД / 54.18944; 10.75583

Шенвалде на Бунгсберг (германски: Schönwalde am Bungsberg) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Додавката „на Бунгсберг“ општината ја добила во 1954 година, кој претставува највисок врв во целата покраина. Општината претставува административно седиште на општинската заедница Источен Холштајн-Центар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]