Тимендорфер Штранд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тимендорфер Штранд
Поглед на Тимердорфер Штранд
Поглед на Тимердорфер Штранд
Грб на Тимендорфер Штранд
Тимендорфер Штранд is located in Германија
Тимендорфер Штранд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Градоначалник Фолкер Поп
Основни податоци
Површина 20,12 км2
Надм. височина 2 м
Население 8.679 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 431 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23669
Повик. бр. 04503
Портал www.timmendorfer-
strand.org
Местоположба на Тимендорфер Штранд во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Координати 53°59′40″N 10°46′57″E / 53.99444° СГШ; 10.78250° ИГД / 53.99444; 10.78250Координати: 53°59′40″N 10°46′57″E / 53.99444° СГШ; 10.78250° ИГД / 53.99444; 10.78250

Тимендорфер Штранд (германски: Timmendorfer Strand) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на Либечкиот Залив (Балтичко Море), околу 15 километри североисточно од Либек и 20 километри југоисточно од Ојтин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]