Келенхузен

Координати: 54°11′N 11°4′E / 54.183° СГШ; 11.067° ИГД / 54.183; 11.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Келенхузен
Крајбрежната патека во Келенхузен
Крајбрежната патека во Келенхузен
Крајбрежната патека во Келенхузен
Грб на Келенхузен
Келенхузен во рамките на Германија
Келенхузен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Градоначалник Карстен Небел (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,15 км2
Надм. височина 0 м
Население 1.156 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 142 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23746
Повик. бр. 04364
Портал www.groemitz.eu
Местоположба на Келенхузен во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°11′N 11°4′E / 54.183° СГШ; 11.067° ИГД / 54.183; 11.067

Келенхузен (германски: Kellenhusen) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]