Алтенкремпе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алтенкремпе
Црква во Алтенкремпе
Црква во Алтенкремпе
Црква во Алтенкремпе
Грб на Алтенкремпе
Алтенкремпе во рамките на Германија
Алтенкремпе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месна заед. Источен Холштајн-Центар
Градоначалник Клаус Вајдеман
Основни податоци
Површина 36,64 км2
Надм. височина 3 м
Население 1.140 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23730
Повик. бр. 04561
Портал www.amt-ostholstein-
mitte.de
Местоположба на Алтенкремпе во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°08′0″N 10°49′34″E / 54.13333° СГШ; 10.82611° ИГД / 54.13333; 10.82611Координати: 54°08′0″N 10°49′34″E / 54.13333° СГШ; 10.82611° ИГД / 54.13333; 10.82611

Алтенкремпе (германски: Altenkrempe) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)