Зизел

Координати: 54°04′40″N 10°43′5″E / 54.07778° СГШ; 10.71806° ИГД / 54.07778; 10.71806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зизел
Црква во Зизел
Црква во Зизел
Црква во Зизел
Грб на Зизел
Зизел во рамките на Германија
Зизел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месни единици 15
Градоначалник Холгер Рајнхолт (независен)
Основни податоци
Површина 75,31 км2
Надм. височина 40 м
Население 5.077 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23701
Повик. бр. 04524, 04521, 04529
Портал www.suesel.de
Местоположба на Зизел во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°04′40″N 10°43′5″E / 54.07778° СГШ; 10.71806° ИГД / 54.07778; 10.71806

Зизел (германски: Süsel) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на околу 23 километри северно од Либек и 10 километри југоисточно од Ојтин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]