Источен Холштајн-Центар

Координати: 54°11′15″N 10°45′15″E / 54.18750° СГШ; 10.75417° ИГД / 54.18750; 10.75417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб

Источен Холштајн-Центар (германски: Ostholstein-Mitte) — општинска заедница во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Шенвалде на Бунгсберг.

Општинската заедница Источен Холштајн-Центар се состои од следниве општини:

  1. Алтенкремпе
  2. Каседорф
  3. Шасхаген
  4. Шенвалде на Бунгсберг
  5. Зирксдорф

54°11′15″N 10°45′15″E / 54.18750° СГШ; 10.75417° ИГД / 54.18750; 10.75417