Плен (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плен
Kreis Plön

округ
Грб на Плен Kreis Plön
Земја Германија
ПокраинаШлезвиг-Холштајн
СедиштеПлен
Површина
 • Вкупна1.082,71 км2 (41,804 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно129.353
 • Густина1,2/км2 (3,1/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.PLÖ
Мреж. местоkreis-ploen.de

Плен (германски: Plön) — округ во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се граничи со (од исток надесно) окрузите Источен Холштајн и Зегеберг, слободниот град Нојминстер, округот Рендсбург-Екернферде, градот Кил и Балтичкото Море.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил основан од пруската администрација во 1867 година. Во 1932 година бил проширен со делови од распуштениот округ Бордесхолм. Во текот на XX век некои општини биле одземени од округот поради припојување кон градот Кил.

Географија[уреди | уреди извор]

Внатрешноста на округот е ишарана со езера. Големото Пленско Езеро (Großer Plöner See, 29 км2) и Зелентското Езеро (Selenter See, 22 км2) се најголеми езера во Шлезвиг-Холштајн. Езерската област и околните делови на соседниот округ Источен Холштајн ја сочинуваат областа наречена Холштајнска Швајцарија, бидејќи ова е ридеста околина. Меѓутоа, највисокиот врв (Бунгсберг) има само 168 м. Северно од езерската област се наоѓа Пробштај (Probstei), област на брегот на Балтичкото Море.

Грб[уреди | уреди извор]

Грбот прикажува:
 • лист на коприва од грбот на Холштајн
 • лист на даб, претставувајќи ги шумите
 • клас од пченица, претставувајќи го земјоделството
 • брановита линија и риба, прикажувајќи ја езерската област и Балтичкото Море

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Слободни градови Слободни општини
 1. Плен
 2. Прец
 3. Швентинентал
 1. Ашеберг
 2. Бенебител
 3. Бесдорф
Општински заедници
 1. Белау
 2. Гросхари
 3. Рендсвирен
 4. Рувинкел
 5. Шилсдорф
 6. Штолпе
 7. Тасдорф
 8. Ванкендорф1
 1. Бозау (округ Источен Холштајн)
 2. Дерзау
 3. Дерник
 4. Гребин
 5. Калибе
 6. Лебраде
 7. Немтен
 8. Ранцау
 9. Ратјенсдорф
 10. Витмолт
 1. Беренсдорф
 2. Блекендорф
 3. Данау
 4. Гикау
 5. Хелмсторф
 6. Хегсдорф
 7. Хоенфелде
 8. Ховахт
 9. Кирхнихел
 10. Кламп
 11. Клеткамп
 12. Литјенбург1, 2
 13. Панкер
 14. Швартбук
 15. Трендел
 1. Бармисен
 2. Бокзе
 3. Боткамп
 4. Гросбаркау
 5. Хонигзе
 6. Кирхбаркау
 7. Клајн Баркау
 8. Кирен
 9. Лемкулен
 10. Лептин
 11. Нетелзе
 12. Понсдорф
 13. Постфелд
 14. Расторф
 15. Шелхорн1
 16. Валсторф
 17. Варнау
 1. Барсбек
 2. Бендфелд
 3. Бродерсдорф
 4. Фарен
 5. Фифберген
 6. Хендорф
 7. Кен
 8. Крокау
 9. Крумбек
 10. Лабо
 11. Лутербек
 12. Пасаде
 13. Прасдорф
 14. Пробштајерхаген
 15. Шенберг1
 16. Штакендорф
 17. Штајн
 18. Штолтенберг
 19. Вендторф
 20. Виш
 1. Хајкендорф1
 2. Менкеберг
 3. Шенкирхен
 1. Доберсдорф
 2. Фаргау-Пратјау
 3. Ламерсхаген
 4. Мартенсраде
 5. Мухелн
 6. Шлезен
 7. Зелент1
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 54°15′ N; 10°25′ E / 54.25° СГШ; 10.42° ИГД / 54.25; 10.42