Лутербек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лутербек
Лутербек
Лутербек
Лутербек
Грб на Лутербек
Лутербек во рамките на Германија
Лутербек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Ханс Мец (ДХС)
Основни податоци
Површина 3,23 км2
Надм. височина 9 м
Население 353 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 109 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24235
Повик. бр. 04343
Портал www.amt-probstei.de
Местоположба на Лутербек во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°23′N 10°16′E / 54.383° СГШ; 10.267° ИГД / 54.383; 10.267Координати: 54°23′N 10°16′E / 54.383° СГШ; 10.267° ИГД / 54.383; 10.267

Лутербек (германски: Lutterbek) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Лутербек се наоѓа на 15 км североисточно од Кил и на околу 3 км до Балтичкото Море. Се протега на површина од 3.23 км2 и според пописот во 2018, во него живеат 356 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Лутербек

Името на местото Лутербек за првпат се појавило во 1240 година во документ за манастирот Претц во Лутербек. Тоа било мало село со пет дворови и четири колиби, кои припаѓале му на манастирот.

Малку се знае за раната популација на Источен Холштајн. Повеќето од топонимите на местата во Источен Холштајн укажуваат на словенски населби, како местото Претц или реката Швентине која се сметала за света река.

Пишаните записи од минатото се ретки и се појавуваат дури на крајот на 11 век. На почетокот на 12 век, Вендите сè повеќе биле изложени на нападот на германските војски. Во Битката кај План во 1138-39 година, отпорот на Вендите бил скршен и Остхолштајн бил заземен од Германите под водство на Адбург Втори фон Холштајн.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)
  2. „Geschichte – Lutterbek“ (германски). Посетено на 2020-07-02.