Шенберг (Холштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шенберг
Општинската библиотека, поранешна аптека
Општинската библиотека, поранешна аптека
Грб на Шенберг
Шенберг (Холштајн) is located in Германија
Шенберг (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Вилфрид Цурштрасен (СДП)
Основни податоци
Површина 11,64 км2
Надм. височина 11 м
Население 6.347 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 545 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24217
Повик. бр. 04344
Портал www.schoenberg.de
Местоположба на Шенберг во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°23′44″N 10°22′19″E / 54.39556° СГШ; 10.37194° ИГД / 54.39556; 10.37194Координати: 54°23′44″N 10°22′19″E / 54.39556° СГШ; 10.37194° ИГД / 54.39556; 10.37194

Шенберг (германски: Schönberg) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на брегот на Балтичкото Море, околу 17 километри североисточно од Кил и 26 километри северно од Плен. Општината претставува слободна и била надвор од општинската заедница Пробштај до 1 јануари 2008 година, иако и тогаш и сега е административно седиште на општинската заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]