Белау (Холштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Белау
Куќа во Белау
Куќа во Белау
Грб на Белау
Белау (Холштајн) is located in Германија
Белау (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Бокхорст-Ванкендорф
Градоначалник Јерг Енгелман
Основни податоци
Површина 14,89 км2
Надм. височина 42 м
Население 395 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24601
Повик. бр. 04323
Портал www.amt-bokhorst-
wankendorf.de
Местоположба на Белау во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°6′0″N 10°16′0″E / 54.10000° СГШ; 10.26667° ИГД / 54.10000; 10.26667Координати: 54°6′0″N 10°16′0″E / 54.10000° СГШ; 10.26667° ИГД / 54.10000; 10.26667

Белау (германски: Belau) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)