Крумбек

Координати: 54°23′N 10°24′E / 54.383° СГШ; 10.400° ИГД / 54.383; 10.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Крумбек
Влезот во Крумбек
Влезот во Крумбек
Влезот во Крумбек
Грб на Крумбек
Крумбек во рамките на Германија
Крумбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Јерн Хузен (СДП)
Основни податоци
Површина 5,48 км2
Надм. височина 15 м
Население 402 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24217
Повик. бр. 04344
Портал www.amt-probstei.de
Местоположба на Крумбек во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°23′N 10°24′E / 54.383° СГШ; 10.400° ИГД / 54.383; 10.400

Крумбек (германски: Krummbek) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)