Прејди на содржината

Понсдорф

Координати: 54°13′N 10°15′E / 54.217° СГШ; 10.250° ИГД / 54.217; 10.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Понсдорф
Влезот во Понсдорф
Влезот во Понсдорф
Влезот во Понсдорф
Грб на Понсдорф
Понсдорф во рамките на Германија
Понсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Прец-Ланд
Градоначалник Волф-Дитрих Рат
Основни податоци
Површина 24,62 км2
Надм. височина 24 м
Население 409 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24211
Повик. бр. 04342
Портал www.amtpreetzland.de
Местоположба на Понсдорф во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°13′N 10°15′E / 54.217° СГШ; 10.250° ИГД / 54.217; 10.250

Понсдорф (германски: Pohnsdorf) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)