Прејди на содржината

Немтен

Координати: 54°6′N 10°24′E / 54.100° СГШ; 10.400° ИГД / 54.100; 10.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Немтен
Замок во Немтен
Замок во Немтен
Замок во Немтен
Грб на Немтен
Немтен во рамките на Германија
Немтен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Големо Пленско Езеро
Градоначалник Јоханес Хинц
Основни податоци
Површина 22,04 км2
Надм. височина 41 м
Население 286 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24326
Повик. бр. 04526 / 04555
Портал www.amt-grosser-
ploener-see.de
Местоположба на Немтен во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°6′N 10°24′E / 54.100° СГШ; 10.400° ИГД / 54.100; 10.400

Немтен (германски: Nehmten) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)