Хелмсторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хелмсторф
Грб на Хелмсторф
Хелмсторф is located in Германија
Хелмсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Литјенбург
Градоначалник Јенс Хегерт Кирен (СДП)
Основни податоци
Површина 12,73 км2
Надм. височина 25 м
Население 302 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24321
Повик. бр. 04381
Местоположба на Хелмсторф во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°17′N 10°36′E / 54.283° СГШ; 10.600° ИГД / 54.283; 10.600Координати: 54°17′N 10°36′E / 54.283° СГШ; 10.600° ИГД / 54.283; 10.600

Хелмсторф (германски: Helmstorf) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)