Хајкендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајкендорф
Воздушен поглед на Хајкендорф (2013) со споменикот за загинатите морнари во подморниците
Воздушен поглед на Хајкендорф (2013) со споменикот за загинатите морнари во подморниците
Воздушен поглед на Хајкендорф (2013) со споменикот за загинатите морнари во подморниците
Грб на Хајкендорф
Хајкендорф во рамките на Германија
Хајкендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Шрефенборн
Градоначалник Александер Орт (СДП)
Основни податоци
Површина 14,72 км2
Надм. височина 19 м
Население 8.451 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 574 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24226
Повик. бр. 0431
Портал www.heikendorf.de
Местоположба на Хајкендорф во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°22′20″N 10°12′29″E / 54.37222° СГШ; 10.20806° ИГД / 54.37222; 10.20806Координати: 54°22′20″N 10°12′29″E / 54.37222° СГШ; 10.20806° ИГД / 54.37222; 10.20806

Хајкендорф (германски: Heikendorf) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Претставува приморско одморалиште на Балтичкото Море, кој се наоѓа 10 километри од Кил. Најстариот дел на градот е стара викиншка населба во Мелтенорт.

Споменикот за паднатите членови на посадите во германските подморници во обете светски војни е видлив од Килскиот Фјорд.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Шрефенборн.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]