Гребин (Холштајн)

Координати: 54°12′11″N 10°28′33″E / 54.20306° СГШ; 10.47583° ИГД / 54.20306; 10.47583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гребин (Холштајн)
Ветерница во Гребин
Ветерница во Гребин
Ветерница во Гребин
Грб на Гребин (Холштајн)
Гребин (Холштајн) во рамките на Германија
Гребин (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Големо Пленско Езеро
Градоначалник Ханс-Вернер Зон
Основни податоци
Површина 24,14 км2
Надм. височина 26 м
Население 996 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24329
Повик. бр. 04383
Портал www.amt-grosser-
ploener-see.de
Местоположба на Гребин (Холштајн) во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°12′11″N 10°28′33″E / 54.20306° СГШ; 10.47583° ИГД / 54.20306; 10.47583

Гребин (германски: Grebin) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)