Штолпе (Холштајн)

Координати: 54°7′N 10°13′E / 54.117° СГШ; 10.217° ИГД / 54.117; 10.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штолпе
Грб на Штолпе
Штолпе (Холштајн) во рамките на Германија
Штолпе (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Бокхорст-Ванкендорф
Градоначалник Холгер Бајорат
Основни податоци
Површина 23,21 км2
Надм. височина 28 м
Население 1.309 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24601
Повик. бр. 04326
Портал www.amt-bokhorst-
wankendorf.de
Местоположба на Штолпе во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°7′N 10°13′E / 54.117° СГШ; 10.217° ИГД / 54.117; 10.217

Штолпе (германски: Stolpe) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)