Гикау

Координати: 54°19′N 10°31′E / 54.317° СГШ; 10.517° ИГД / 54.317; 10.517
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гикау
Црква во Гикау
Црква во Гикау
Црква во Гикау
Грб на Гикау
Гикау во рамките на Германија
Гикау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Литјенбург
Градоначалник Герхард Валтер (ДХС)
Основни податоци
Површина 32,8 км2
Надм. височина 41 м
Население 1.028 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24321
Повик. бр. 04381, 04385
Местоположба на Гикау во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°19′N 10°31′E / 54.317° СГШ; 10.517° ИГД / 54.317; 10.517

Гикау (германски: Giekau) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)