Штолтенберг

Координати: 54°20′40″N 10°20′50″E / 54.34444° СГШ; 10.34722° ИГД / 54.34444; 10.34722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штолтенберг
Грб на Штолтенберг
Штолтенберг во рамките на Германија
Штолтенберг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Карл-Ото Кнуст (СДП)
Основни податоци
Површина 7,78 км2
Надм. височина 29 м
Население 326 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24256
Повик. бр. 04303
Портал www.amt-probstei.de
Местоположба на Штолтенберг во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°20′40″N 10°20′50″E / 54.34444° СГШ; 10.34722° ИГД / 54.34444; 10.34722

Штолтенберг (германски: Stoltenberg) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)