Гросхари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гросхари
Основно училиште во Гросхари
Основно училиште во Гросхари
Гросхари is located in Германија
Гросхари
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Бокхорст-Ванкендорф
Градоначалник Детлеф Сетје
Основни податоци
Површина 13,17 км2
Надм. височина 31 м
Население 482 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24625
Повик. бр. 04394
Портал www.amt-bokhorst-
wankendorf.de
Местоположба на Гросхари во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°7′N 10°3′E / 54.117° СГШ; 10.050° ИГД / 54.117; 10.050Координати: 54°7′N 10°3′E / 54.117° СГШ; 10.050° ИГД / 54.117; 10.050

Гросхари (германски: Großharrie) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)