Бродерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бродерсдорф
Грб на Бродерсдорф
Бродерсдорф is located in Германија
Бродерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Хајке Мевс
Основни податоци
Површина 3,63 км2
Надм. височина 23 м
Население 396 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 109 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24235
Повик. бр. 04343
Портал www.amt-probstei.de
Местоположба на Бродерсдорф во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°22′N 10°15′E / 54.367° СГШ; 10.250° ИГД / 54.367; 10.250Координати: 54°22′N 10°15′E / 54.367° СГШ; 10.250° ИГД / 54.367; 10.250

Бродерсдорф (германски: Brodersdorf) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)