Вендторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вендторф
Песочни дини во Вендторф
Песочни дини во Вендторф
Грб на Вендторф
Вендторф is located in Германија
Вендторф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Ото Штефен
Основни податоци
Површина 5,1 км2
Надм. височина 1 м
Население 996 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 195 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24235
Повик. бр. 04343
Портал www.amt-probstei.de
Местоположба на Вендторф во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°25′N 10°18′E / 54.417° СГШ; 10.300° ИГД / 54.417; 10.300Координати: 54°25′N 10°18′E / 54.417° СГШ; 10.300° ИГД / 54.417; 10.300

Вендторф (германски: Wendtorf) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)