Клеткамп

Координати: 54°15′N 10°37′E / 54.250° СГШ; 10.617° ИГД / 54.250; 10.617
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клеткамп
Замок во Клеткамп
Замок во Клеткамп
Замок во Клеткамп
Клеткамп во рамките на Германија
Клеткамп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Литјенбург
Градоначалник Бертрам Граф фон Брокдорф
Основни податоци
Површина 11,52 км2
Надм. височина 51 м
Население 89 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 8 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24327
Повик. бр. 04381
Местоположба на Клеткамп во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°15′N 10°37′E / 54.250° СГШ; 10.617° ИГД / 54.250; 10.617

Клеткамп (германски: Kletkamp) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)