Прејди на содржината

Фифберген

Координати: 54°22′51″N 10°20′38″E / 54.38083° СГШ; 10.34389° ИГД / 54.38083; 10.34389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фифберген
Фифберген
Фифберген
Фифберген
Грб на Фифберген
Фифберген во рамките на Германија
Фифберген
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Вилфрид Таубнер
Основни податоци
Површина 5,8 км2
Надм. височина 26 м
Население 537 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 93 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24217
Повик. бр. 04344
Портал www.amt-probstei.de
Местоположба на Фифберген во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°22′51″N 10°20′38″E / 54.38083° СГШ; 10.34389° ИГД / 54.38083; 10.34389

Фифберген (германски: Fiefbergen) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)