Прејди на содржината

Ашеберг (Холштајн)

Координати: 54°9′1″N 10°20′42″E / 54.15028° СГШ; 10.34500° ИГД / 54.15028; 10.34500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ашеберг
Дворот на ловната куќа во Ашеберг
Дворот на ловната куќа во Ашеберг
Дворот на ловната куќа во Ашеберг
Грб на Ашеберг
Ашеберг (Холштајн) во рамките на Германија
Ашеберг (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Градоначалник Томас Менцел (СДП)
Основни податоци
Површина 20,93 км2
Надм. височина 36 м
Население 2.905 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 139 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24326
Повик. бр. 04526
Портал www.ascheberg-holstein.de
Местоположба на Ашеберг во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°9′1″N 10°20′42″E / 54.15028° СГШ; 10.34500° ИГД / 54.15028; 10.34500

Ашеберг (германски: Ascheberg) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Општината од 1 јануари 2014 година претставува слободна единица и излегла од општинската заедница Големо Пленско Езеро и од тогаш нејзините административни работи ги врши градот Плен.

Ашеберг се наоѓа на северозападниот брег на Големото Пленско Езеро, во природниот парк Холштајнска Швајцарија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]