Големо Пленско Езеро (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположбата на општинската заедница во двата окрузи

Големо Пленско Езеро (германски: Großer Plöner See) — општинска заедница во окрузите Плен и Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу градот Плен, кој е и седиште на општинската заедница, иако не е член на заедницата. Општинската заедница е именувана по Големото Пленско Езеро.

Преглед[уреди | уреди извор]

Таа е една од двете општински заедници (со Ицштет) во Германија која вклучува општини во два различни окрузи, но тука само Бозау се наоѓа во Источен Холштајн.

Единици[уреди | уреди извор]

Општинската заедница Големото Пленско Езеро се состои од следниве општини:

  1. Бозау (округ Источен Холштајн)
  2. Дерзау
  3. Дерник
  4. Гребин
  5. Калибе
  6. Лебраде
  7. Немтен
  8. Ранцау
  9. Ратјенсдорф
  10. Витмолт