Ицехо-Ланд

Координати: 53°56′N 9°31′E / 53.933° СГШ; 9.517° ИГД / 53.933; 9.517
Од Википедија — слободната енциклопедија

Ицехо-Ланд (германски: Itzehoe-Land) — општинска заедница во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу градот Ицехо, кој претставува седиште на општинската заедница, но не е нејзин член.

Општинската заедница Ицехо-Ланд се состои од следниве општини:

 1. Бекдорф
 2. Бекминде
 3. Драге
 4. Хајлигенштетен
 5. Хајлигенштетенеркамп
 6. Ходорф
 7. Хоенаспе
 8. Хује
 9. Какс
 10. Клеве
 1. Крумендик
 2. Лобарбек
 3. Мелбек
 4. Морхузен
 5. Олдендорф
 6. Отенбител
 7. Пајсен
 8. Шлотфелд
 9. Зилцен
 10. Винзелдорф

53°56′N 9°31′E / 53.933° СГШ; 9.517° ИГД / 53.933; 9.517