Шлотфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шлотфелд
Улица во Шлотфелд
Улица во Шлотфелд
Грб на Шлотфелд
Шлотфелд is located in Германија
Шлотфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Ицехо-Ланд
Месни единици 5
Градоначалник Ернст Зомер
Основни податоци
Површина 4,8 км2
Надм. височина 14 м
Население 236 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25551
Повик. бр. 04826
Портал www.amt-itzehoe-land.de
Местоположба на Шлотфелд во рамките на округот Штајнбург
Карта
Координати 53°57′26″N 9°35′1″E / 53.95722° СГШ; 9.58361° ИГД / 53.95722; 9.58361Координати: 53°57′26″N 9°35′1″E / 53.95722° СГШ; 9.58361° ИГД / 53.95722; 9.58361

Шлотфелд (германски: Schlotfeld) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)