Винзелдорф

Координати: 53°56′47″N 9°36′28″E / 53.94639° СГШ; 9.60778° ИГД / 53.94639; 9.60778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Винзелдорф
Грб на Винзелдорф
Винзелдорф во рамките на Германија
Винзелдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Ицехо-Ланд
Градоначалник Удо Фелстер
Основни податоци
Површина 5,62 км2
Надм. височина 6 м
Население 323 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25551
Повик. бр. 04826
Портал www.amt-itzehoe-land.de
Местоположба на Винзелдорф во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°56′47″N 9°36′28″E / 53.94639° СГШ; 9.60778° ИГД / 53.94639; 9.60778

Винзелдорф (германски: Winseldorf) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)