Кибицраје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кибицраје
Грб на Кибицраје
Кибицраје is located in Германија
Кибицраје
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Хорст-Херцхорн
Градоначалник Јенс-Андреас Бибер (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,7 км2
Надм. височина 4 м
Население 2.223 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 256 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25368
Повик. бр. 04121, 04126
Портал www.amt-horst-herzhorn.de
Местоположба на Кибицраје во рамките на округот Штајнбург
Карта
Координати 53°47′N 9°37′E / 53.783° СГШ; 9.617° ИГД / 53.783; 9.617Координати: 53°47′N 9°37′E / 53.783° СГШ; 9.617° ИГД / 53.783; 9.617

Кибицраје (германски: Kiebitzreihe) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)