Росдорф (Холштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Росдорф
Споменик во Росдорф
Споменик во Росдорф
Грб на Росдорф
Росдорф (Холштајн) is located in Германија
Росдорф (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Келингхузен
Градоначалник Хауке Фолштет
Основни податоци
Површина 5,6 км2
Надм. височина 3 м
Население 354 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25548
Повик. бр. 04822
Портал www.kellinghusen.de
Местоположба на Росдорф во рамките на округот Штајнбург
Карта
Координати 53°58′0″N 9°43′0″E / 53.96667° СГШ; 9.71667° ИГД / 53.96667; 9.71667Координати: 53°58′0″N 9°43′0″E / 53.96667° СГШ; 9.71667° ИГД / 53.96667; 9.71667

Росдорф (германски: Rosdorf) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)