Фалермор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фалермор
Споменик во Фалермор
Споменик во Фалермор
Споменик во Фалермор
Грб на Фалермор
Фалермор во рамките на Германија
Фалермор
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Шенефелд
Градоначалник Арно Боле
Основни податоци
Површина 6,22 км2
Надм. височина 2 м
Население 118 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25594
Повик. бр. 04823
Портал www.amt-schenefeld.de
Местоположба на Фалермор во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°58′25″N 9°19′55″E / 53.97361° СГШ; 9.33194° ИГД / 53.97361; 9.33194Координати: 53°58′25″N 9°19′55″E / 53.97361° СГШ; 9.33194° ИГД / 53.97361; 9.33194

Фалермор (германски: Vaalermoor) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)