Бесдорф (Штајнбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бесдорф (Штајнбург)
Улица во Бесдорф
Улица во Бесдорф
Грб на Бесдорф (Штајнбург)
Бесдорф (Штајнбург) is located in Германија
Бесдорф (Штајнбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Шенефелд
Градоначалник Кај Вик
Основни податоци
Површина 7,37 км2
Надм. височина 13 м
Население 241 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25584
Повик. бр. 04827
Местоположба на Бесдорф (Штајнбург) во рамките на округот Штајнбург
Карта
Координати 54°3′N 9°22′E / 54.050° СГШ; 9.367° ИГД / 54.050; 9.367Координати: 54°3′N 9°22′E / 54.050° СГШ; 9.367° ИГД / 54.050; 9.367

Бесдорф (германски: Besdorf) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)