Раде (Штајнбург)

Координати: 54°0′0″N 9°45′0″E / 54.00000° СГШ; 9.75000° ИГД / 54.00000; 9.75000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Раде
Споменик во Раде
Споменик во Раде
Споменик во Раде
Раде (Штајнбург) во рамките на Германија
Раде (Штајнбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Келингхузен
Градоначалник Хинерк Еге
Основни податоци
Површина 3,92 км2
Надм. височина 6 м
Население 105 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25579
Повик. бр. 04877
Портал www.kellinghusen.de
Местоположба на Раде во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°0′0″N 9°45′0″E / 54.00000° СГШ; 9.75000° ИГД / 54.00000; 9.75000

Раде (германски: Rade) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)