Кронсмор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кронсмор
Куќа во Кронсмор од 1910 година
Куќа во Кронсмор од 1910 година
Куќа во Кронсмор од 1910 година
Грб на Кронсмор
Кронсмор во рамките на Германија
Кронсмор
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Брајтенбург
Градоначалник Адолф Кок-Еверс
Основни податоци
Површина 6,05 км2
Надм. височина 5 м
Население 177 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25597
Повик. бр. 04828
Портал www.amt-breitenburg.de
Местоположба на Кронсмор во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°55′N 9°35′E / 53.917° СГШ; 9.583° ИГД / 53.917; 9.583Координати: 53°55′N 9°35′E / 53.917° СГШ; 9.583° ИГД / 53.917; 9.583

Кронсмор (германски: Kronsmoor) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)