Кремпермор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кремпермор
Грб на Кремпермор
Кремпермор во рамките на Германија
Кремпермор
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Кремпермарш
Градоначалник Гинтер Мајер
Основни податоци
Површина 1,55 км2
Надм. височина 7 м
Население 548 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 354 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25569
Повик. бр. 04824
Портал www.amt-
krempermarsch.de
Местоположба на Кремпермор во рамките на округот Штајнбург
Карта
Координати 53°53′N 9°29′E / 53.883° СГШ; 9.483° ИГД / 53.883; 9.483Координати: 53°53′N 9°29′E / 53.883° СГШ; 9.483° ИГД / 53.883; 9.483

Кремпермор (германски: Krempermoor) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)