Реер

Координати: 54°4′2″N 9°34′28″E / 54.06722° СГШ; 9.57444° ИГД / 54.06722; 9.57444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Реер
Поранешна станица во Реер
Поранешна станица во Реер
Поранешна станица во Реер
Грб на Реер
Реер во рамките на Германија
Реер
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Шенефелд
Градоначалник Вилхелм Фос
Основни податоци
Површина 15,3 км2
Надм. височина 21 м
Население 727 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25593
Повик. бр. 04876
Портал www.amt-schenefeld.de
Местоположба на Реер во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°4′2″N 9°34′28″E / 54.06722° СГШ; 9.57444° ИГД / 54.06722; 9.57444

Реер (германски: Reher) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)