Прејди на содржината

Мелбек (Шлезвиг-Холштајн)

Координати: 54°0′0″N 9°26′0″E / 54.00000° СГШ; 9.43333° ИГД / 54.00000; 9.43333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелбек
Благороднички имот и штала, кој го има на грбот на Мелбек
Благороднички имот и штала, кој го има на грбот на Мелбек
Благороднички имот и штала, кој го има на грбот на Мелбек
Грб на Мелбек
Мелбек (Шлезвиг-Холштајн) во рамките на Германија
Мелбек (Шлезвиг-Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Ицехо-Ланд
Градоначалник Ото Резе
Основни податоци
Површина 8,91 км2
Надм. височина 14 м
Население 422 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25588
Повик. бр. 04827
Портал www.amtitzehoe-
land.de
Местоположба на Мелбек во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°0′0″N 9°26′0″E / 54.00000° СГШ; 9.43333° ИГД / 54.00000; 9.43333

Мелбек (германски: Mehlbek) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)