Прејди на содржината

Минстердорф

Координати: 53°54′12″N 9°32′27″E / 53.90333° СГШ; 9.54083° ИГД / 53.90333; 9.54083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Минстердорф
Авионски поглед кон Минстердорф
Авионски поглед кон Минстердорф
Авионски поглед кон Минстердорф
Грб на Минстердорф
Минстердорф во рамките на Германија
Минстердорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Брајтенбург
Градоначалник Дирк Шиман
Основни податоци
Површина 5,11 км2
Надм. височина 10 м
Население 1.869 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 366 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25587
Повик. бр. 04821
Портал www.amt-
breitenburg.de
Местоположба на Минстердорф во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°54′12″N 9°32′27″E / 53.90333° СГШ; 9.54083° ИГД / 53.90333; 9.54083

Минстердорф (германски: Münsterdorf) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)