Пулс (Холштајн)

Координати: 54°5′3″N 9°31′11″E / 54.08417° СГШ; 9.51972° ИГД / 54.08417; 9.51972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пулс
Грб на Пулс
Пулс (Холштајн) во рамките на Германија
Пулс (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Шенефелд
Градоначалник Јирген Шмид
Основни податоци
Површина 10,9 км2
Надм. височина 30 м
Население 563 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25560
Повик. бр. 04892
Портал www.amt-schenefeld.de
Местоположба на Пулс во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°5′3″N 9°31′11″E / 54.08417° СГШ; 9.51972° ИГД / 54.08417; 9.51972

Пулс (германски: Puls) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)