Вилстер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилстер
Градското собрание на Вилстер
Градското собрание на Вилстер
Грб на Вилстер
Вилстер is located in Германија
Вилстер
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Градоначалник Валтер Шулц (ДХС)
Основни податоци
Површина 2,71 км2
Надм. височина 2 м
Население 4.301 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.587 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25554
Повик. бр. 04823
Портал www.wilstermarsch.de
Местоположба на градот Вилстер во рамките на округот Штајнбург
Карта
Координати 53°55′21″N 9°22′28″E / 53.92250° СГШ; 9.37444° ИГД / 53.92250; 9.37444Координати: 53°55′21″N 9°22′28″E / 53.92250° СГШ; 9.37444° ИГД / 53.92250; 9.37444

Вилстер (германски: Wilster) — град во округот Штајнбург, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Вилстермарш, иако самиот град не е член на заедницата.

Историја[уреди | уреди извор]

Вилстер ги добил градските права во 1282 година и со тоа се вбројува помеѓу најстарите градови во покраината Шлезвиг-Холштајн. Вилстер е средиште на Вилстермарш, голема област за одгледување на говеда во Германија.

Од 1 јули 2005 година, градската администрација и администрацијата на општинската заедница Вилстермарш се споени и работат заедно.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Старото Градско собрание изградено во 1585 година е помеѓу најдобро зачуваните ренесансни градби во Шлезвиг-Холштајн.

Исто така, црквата Св. Бартоломеј во барокен стил, изградена од Ернст Георг Зонин помеѓу 1775 и 1781 година и новото Градско собрание изградено во 1786 година се вредни споменици.

Луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]